21 травня в Україні відзначається День вишиванки. Це свято було засноване не так давно – у 2006 році, але за цей час встигло стати популярним не лише в нашій країні, а й за кордоном.
День вишиванки покликаний зберегти українські народні традиції, пов’язані з етнічним вишитим одягом, передає Обозреватель.
День вишиванки: історія свята
Свято було засноване в Чернівцях у 2006 році, коли студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк запропонувала ідею акції “Всесвітній день вишиванки”.
А поштовхом до реалізації ідеї і святкування стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він регулярно надягав на пари, як і багато інших студентів. Леся запропонувала одногрупникам і студентам вибрати один день і всім разом одягнути вишиванки.
Спочатку їх одягли кілька десятків студентів і кілька викладачів факультету. І вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня.
Ось з такого своєрідного флешмобу, до якого приєдналися і викладачі факультету, одягнувши вишиванки, і почалося свято.
Кількома роками пізніше, акція набула всеукраїнськиго рівня, розповсюджуючись по інших містах України, а також за кордоном, де українська діаспора радісно підтримала цю традицію.
У третій четвер травня щорічно люди одягають барвисті вишиванки, різноманітність яких по-справжньому вражає. Зберігаючи традиційні народні мотиви, сучасні вишиванки виглядають стильно та актуально.
Люди у вишиванках влаштовують паради, марші, а також проводяться різні масштабні конкурси, такі як «Краще фото».
Уже багато століть вишивка має особливе значення, адже вишиванки були приданим дівчини, одягом для немовляти і оберегом для кожної людини. Раніше вишиванки пряли з льону і конопель для молодих дівчат, які незабаром повинні були стати матерями.
Традиційно вишивали дівчата, які готували собі посаг, збираючи його в спеціальну скриню. Небагата дівчина могла похвалитися 30-40 сорочками, середнього достатку – 50-70, а багаті – 100.
Сорочку для немовляти вишивала мама чи бабуся, під час роботи співали пісні і молилися. Вважалося, що так вишиванка стає справжнім оберегом.
Українська вишивка зберігає в собі і історію, і символічне значення. Кожен регіон України відрізняється своїми кольорами й типом вишивки. Наприклад, в Тернопільській області в пріоритеті чорний колір вишивки, в Полтавській біла вишивка на білій сорочці, а на Буковині переважають яскраві кольори.
Мета свята
Свято несе в собі мету збереження та популяризації українських традицій. У тому числі — традиційного одягу українців. Можна із впевненістю стверджувати, що вже є результати. Якщо 10 років тому можна було вибрати в магазині стандарті фасони та кольори вишиванки, то у 2019 кожен може знайти собі унікальне вбрання. Різні нестандартні кольори, візерунки, фасони сорочок та суконь, спідниць, піджаків та різноманітні тканини. Вишиванка стала дійсно стильним та сучасним елементом гардеробу.
Щорічно українці приходять у вишиванках на роботу, ділові зустрічі, йдуть у них гуляти з друзями. Влаштовують тематичні зустрічі та флешмоби.
Що символізує колір вишиванки
- Червоний колір – символізує любов до людини, життя, енергію сонця, радість.
- Білий колір – символ невинності і оберіг від нещастя та лихого ока.
- Чорний колір – багатство і достаток.
- Золотий або жовтий – символ меду і пшениці, добробуту, достатку, багатства і радості.
- Зелений – жіночий колір.
- Синій колір – символ неба і води, звільнення від недуг і душевного спокою.
Значення орнаменту
Орнамент на сорочці — це оберіг. Тож ним покривали ті частини, де видно тіло — навколо шиї, на рукавах. Вишивали сорочки з різними намірами та для різних святкових подій. Також, у кожного регіону та області є свій особливий візерунок. Переважають різні кольори, техніки, зображені елементи.
Загалом, в українській вишивці існує три види орнаментів: геометричні, рослинні та зооморфні.
Вишиті знаки вогню традиційно вважалися чоловічими – це решітка у вигляді ромба, знаки сонця з променями і крапками.
А ось прямі лінії у вигляді знаків землі вважалися жіночими. Також на таких вишиванках зображували знаки води у вигляді спіралей, змійок і хвиль.
Маки вишивали на сорочці для захисту від зла, адже ця квітка символізує продовження роду. Але також мак є квіткою війни. І якщо в родині чоловік гинув під час бойових дій, дружина вишивала сорочку з червоними маками.
Калину можна було побачити на вишиванках у заміжніх жінок. А все тому, що це символ материнства і безсмертя роду.
Сорочки з візерунком хмелю носили неодружені хлопці, адже це символ буйства, любові і молодості.
А ось виноград на білій сорочці символізував радість і благополуччя сімейного життя.