Розпочався Великий піст: скільки він триватиме та що можна їсти у цей період

0
921

Великий піст 2020 року розпочнеться у понеділок 2 березня та триватиме аж до 18 квітня. У цей період християни східного обряду дотримуються певної дієти та особливих правил.

Закінчиться Великий піст Великоднем, який 2020 року припадає на 19 квітня, – пише ТСН.

Великий піст є найголовнішим та найсуворішим у році для вірян. Головною особливістю посту є утримання від їжі та розваг. Цим постом у церкві згадують 40-денний піст Ісуса, а за тиждень перед Великоднем, який називають Страсним, згадують його страждання, після яких сталося воскресіння.

У Великий піст не можна їсти м’ясо, м’ясні продукти, а також яйця та інші молочні продукти. Також у багато днів посту заборонено вживати і рибу та варену їжу. У понеділок, середу та п’ятницю для вірян встановлене сухоїдіння: хліб, сирі овочі, фрукти, зелень, горіхи та сухофрукти. Водночас у вівторок та четвер можна їсти гарячі страви, але без олії. У вихідні (суботу та неділю) можна вживати їжу із рослинним маслом, а також випити вина. Алкоголь також заборонений під час посту.

Також протягом 40-денного посту існують і особливі дати:

7 квітня – Благовіщення Пресвятої Богородиці, можна їсти гарячу їжу, вино і рибу
11 квітня – Лазарева субота, також дозволено вживати рибну ікру
12 квітня – Вербна неділя, можна їсти рибу
17 квітня – Страсна п’ятниця, нічого не можна їсти.

У церквах завжди радять готуватися до посту за тиждень до його початку та виключати із раціону ті продукти, які заборонені під час нього. Також там зазначають, що не рекомендують дотримуватися такої дієти хворим, дітям, літнім людям та вагітним жінкам. Перед постом варто обов’язково проконсультуватися із лікарем.

Головною метою посту церква називає очищення – як духовне, так і фізичне. Великий піст готує вірян до святкування одного із головних релігійних свят – Великодня.

Історія Великого посту

Церква встановила Великий піст в пам’ять про поневіряння пустелею Ісуса Христа, який протягом 40 днів, попри спокуси, відмовляв собі в їжі. Час Великого посту потрібен для роздумів. Під час нього християни згадують, що Господь був відданий своїм учням і був розіп’ятий на хресті.  Після оплакання Богородицею Дівою, Ісуса Христа поклали в труну, але на третій день він воскрес із мертвих.

Перший день Великого посту називається Чистим понеділком, а увесь перший тиждень – Чистою седмицею. В давнину цього тижня їли гриби, квашення, солонощі і рибу.

Другий тиждень посту називався Другою седмицею. Цього тижня дівчата починали вишивати перлами свій майбутній вінчальний одяг.

Третій і четвертий тиждень посту називається Хрестопоклонним. У четвер пекли з пісного тіста “хрести” з родзинками посередині. Через те, що на хресті прийняв смерть Ісус Христос заради порятунку людей, хрест став особливо шанованим. В давнину хрести прикрашали перлинами і носили на шовкових шнурках.

П’ятий тиждень посту називається Похвальною седмицею.

Шостий тиждень – Вербна неділя, а субота у Вербну неділю Великого посту називається Лазаревою суботою. Назвали цей день на честь Лазаря – брата Марфи та Марії, якого воскресив з мертвих Ісус Христос.

Правила дотримання Великого посту

  • Перед початком посту обов’язково треба посповідатися і причаститися.
  • Протягом 48 днів посту дотримуйтеся повної відмови від їжі тваринного походження та м’яса.
  • Під час посту треба допомагати людям.
  • Не влаштовуйте гучні вечірки.
  • Обмежте свої шкідливі звички. У Великий піст забудьте про вживання спиртних напоїв і відмовтеся від куріння.
  • Кожну неділю йдіть до церкви на літургії та щодня присвячуйте час молитвам.
  • Стримуйте себе у тілесних втіхах.
  • Не конфліктуйте та не сваріться з колегами, друзями чи близькими.
  • Не тримайте ні на кого злість та не думайте про погане.
  • Позбудьтеся заздрощів та не брешіть. Будьте чесними з собою та оточуючими людьми.

Закінчується піст у cуботу, 18 квітня. У світле свято Христового Воскресіння можна вживати будь-які страви та продукти, однак до звичного раціону треба повертатися дуже ретельно.

Звичні продукти в меню рекомендується додавати поступово, невеликими порціями. Таким чином, ви вбережете організм від переїдання і зробите піст корисним для фізичного здоров’я та духовного розвитку.

 

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here