Всеукраїнська нарада працівників вугільної галузі: що буде з нововолинськими шахтами?

1
904

В Україні не буде закрита або ліквідована жодна шахта, поки її працівники не отримають іншу роботу. Про це йшлося під час Всеукраїнської наради працівників вугільної галузі, на якій розглядалися нагальні шахтарські питання.

Участь у заході взяли Президент України, міністр енергетики та захисту довкілля України, народні депутати, губернатори та мери шахтарських міст, а також представники трудових колективів.  Серед них – голова Волинської облдержадміністрації Юрій Погуляйко, нововолинський міський голова Віктор Сапожніков, голова Волинського теркому профспілок працівників вугільної промисловості Роман Юзефович та нововолинські шахтарі.

Протягом декількох годин перед присутніми виступали чиновники, які доповідали про проблеми у вугільній галузі. Також своїми бідами із вищим керівництвом держави поділились і чимало шахтарів.

Зокрема, серед болючих проблем, які намагалися вирішити, – мільйонна заборгованість із заробітної плати, величезні борги за електроенергію, закриття шахт і звільнення гірників, реалізація видобутого вугілля, корупція на вугледобувних підприємствах та подальша їх модернізація.

Як зазначив мер Нововолинська, піднімалося питання і добудови шахти №10 «Нововолинська», майбутнє якої наразі взагалі під питанням. Фактично копальня перебуває у «підвішеному» стані. Адже на неї у держбюджеті на новий 2020 рік взагалі не закладено ні копійки. Не передбачено коштів ні на її добудову, а нагадаємо ця шахта вже будується 30 років, ні навіть на її утримання.  Зокрема, за словами Віктора Борисовича, розглядався варіант її приватизації.

«Я надіюсь, що 10 шахту таки добудують. Профільний міністр під час наради обурювався: «От мені тут говорять за нововолинську 10 шахту, та ми були би задоволені, якби її хтось приватизував за одну гривню». Ну, що це за не солідна, навіть дитяча розмова? По-перше, в нас законодавство цього не дозволяє робити, а по-друге, спочатку потрібно змінити стратегію економічної й енергетичної незалежності, у якій йдеться про купівлю вугілля за кордоном, закриття й ліквідацію шахт. Бо тоді виникає питання: кому та 10 шахта буде потрібна, якщо прийнятий курс на ліквідацію вугільної галузі й закриття копалень? Треба поміняти цю стратегію, вернути вугіллю статус товару, бо воно не має зараз ніякої цінності. Прозвучала ідея приватизації 10 шахти. Зокрема, це зробити запропонували директору ДТЕКу», – розповів Віктор Сапожніков.

Також під час наради вирішили питання із багатотисячним звільненням шахтарів, яке активно обговорювалося останні кілька місяців.

Нагадаємо, нещодавно голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець на своїй сторінці у фейсбуці повідомив, що з 37 тисяч працівників державних вугледобувних підприємств планують «вивільнити» 21 тисячу. Звільнити планували і більше тисячі гірників з нововолинських шахт.

Однак, під час наради домовились, що закривати шахти і, відповідно, скорочувати гірників не будуть до тих пір, поки люди не отримають іншу роботу.

«Це останній гуманний крик до влади, що надалі так тривати не може. Адже те, що зараз робиться у вугільній галузі – це повне безправ’я. Ми розуміємо, що зараз багато шахт – безперспективні, що, можливо, деякі з них вже віджили своє і їх дійсно треба закривати. Але, питання у тому, як закривати. Не можна викидати людей просто на вулицю. Ми висловили нашому профільному міністру недовіру і сказали, що так діяти не можна. І звернулись до Президента, який нас вислухав й підтримав. Він нас запевнив, що жодна шахта не може бути закрита чи ліквідована, поки люди не отримають нову роботу, безпечну та з гідною оплатою. Володимир Зеленський наголосив, що спочатку потрібно знайти чи створити нові робочі місця для цих людей, а тільки потім говорити про щось інше», – розповів голова Волинського теркому профспілок працівників вугільної промисловості Роман Юзефович.

Він зазначив, що за підсумками наради, вже найближчим часом мають створити Координаційний центр з трансформації вугледобувної галузі, який займатиметься перекваліфікацією гірників та створенням для них нових робочих місць, вирішуватиме питання доступу до освіти для дітей гірників, а також буде налагоджувати відповідні сервіси у шахтарських містах.

Ще одне питання, яке гірники прагнули вирішити, – виплата зарплатної заборгованості. Наразі розмір боргу становить 1 мільярд 100 мільйонів гривень, однак за тиждень ця сума має зрости ще на 500 мільйонів гривень.

Що стосується шахт Нововолинська, то тут, за словами Романа Юзефовича, заборгованість також чималенька. Зокрема, 10 шахті боргують біля 5 мільйонів гривень зарплати, а ДП «Волиньвугілля» – біля 20 мільйонів.

За дорученням Президента, усі борги по заробітній платі перед шахтарям мають погасити впродовж двох місяців.

«Головна проблема на сьогодні — це борги по зарплаті. Під час наради Президент доручив протягом березня-квітня закрити всі борги перед шахтарями. І, пригрозив: якщо це не буде зроблено, то Уряд також не буде отримувати зарплату», – зауважив Роман Юзефович.

Йшлося під час наради і про борги за електроенергію, які, до речі, теж колосальні. Присутні разом намагалися віднайти шляхи їх погашення. Серед інших варіантів, зараз розглядається можливість їх списання.

«Борги за електроенергію на усіх шахтах – колосальні. У зв’язку з тим, що Центренерго заборгував шахтам кошти за вугілля, тому стояло питання, щоб списати ці борги. Бо вони штучні. Це пеня, яка створена і-за несвоєчасної виплати за електроенергію. Держава сама себе штрафує за те, що порушує Закон. Це нонсенс», – наголосив Роман Юзефович.

Шукали під час наради і можливості реалізації видобутого вугілля, яке не один місяць тонами лежить на шахтах, натомість в Україні користуються імпортною породою.

Відтак, Володимир Зеленський зазначив, що в пріорітеті має бути саме українське вугілля. Тільки якщо в Україні не виробляється якась марка вугілля, тоді можливий імпорт з інших країн. Президент поставив перед профільним міністром задачу створити гарантований ринок збуту українського вугілля. І цим гарантованим ринком мають бути українські ТЕС.

Підсумовуючи свою участь у нараді гірників, міський голова Нововолинська висловив сподівання, що після неї чимало нагальних проблем шахтарів врешті таки будуть вирішенні.

«Такої наради я давно не пам’ятаю, щоб проводилася. Я був приємно здивований. На нараді зібралося більше тисячі шахтарів зі всієї України. Хоча підконтрольних шахт залишилося не багато – приблизно 34. Всі скаржились на заборгованість із заробітної плати, на те, що вугілля й електроенергія купуються за кордоном, що ніхто не дбає про збереження робочих місць, що деякі шахтарські селища просто поступово вмирають.  Всі були приємно вражені виступом Президента. Я думаю, хай не все вдасться, хай не все буде так, якби хотілося, але позитивний результат від цієї наради повинен бути», – зазначив Віктор Сапожніков.

До речі, також під час наради йшлося, що однією з головних проблем у вугільній галузі є корупція. Саме тому Президент доручив міністру енергетики та захисту довкілля України Олексію Оржелю провести повний фінансовий та кадровий аудит по кожній шахті, відзвітувати публічно по результам перевірки та у разі виявлення порушень передати інформацію до правоохоронних органів України.

«Термін «смотрящиє» за шахтами має зникнути разом із самими «смотрящими». Корупція на шахтах стала однією з причин таких ситуацій. Замість інвестицій в безпеку шахтарів, у модернізацію та вчасну виплату зарплат хтось заробляв мільйони. «Лавочка» повинна бути закрита»,– зауважив Володимир Зеленський.

 

1 коментар

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here