«51/14 – історія нескорених»: у Нововолинську презентували унікальну книгу про воїнів 51 ОМБр

0
1223

У Новововолинській центральній міській бібліотеці презентували книгу «51/14 – історія нескорених», яка розповідає історію легендарної 51-ої окре́мої гвардійської Перекопсько-Харківської Празько-Волинської механізованої бригади та 14-ої окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого. У ній зібрані спогади військовослужбовців, волонтерів, капеланів та рідних загиблих і зниклих безвісти військових.

На майже п’яти сотнях сторінок розміщенні неймовірні історії та болючі спогади сотні героїв 51-ї бригади. До написання книги долучилося 35 журналістів.

До речі, книга побачила світ у Нововолинській видавничі групі «Формат».

У книзі описаний увесь бойовий шлях бригади упродовж 2014-2015 років – Волноваха, Савур-Могила, Лисичанськ, Маріуполь, Іловайськ та інші місця, де довелось воювати нашим бійцям. Окремі розділи присвячені розповідям про волонтерів, капеланів, полонених та найболючіший – про загиблих Героїв. До книги також увійшли фрагменти військового щоденника колишнього прес-офіцера бригади Влада Якушева. Це історії про бойовий шлях бригади, про полон. Є навіть спогади командирів, а також стаття військового експерта, полковника запасу Олега Жданова, який вважає, що рішення про розформування бригади було суто політичним.

За неповних три роки, впродовж яких тривала робота зі збору та підготовки матеріалів, відбулись десятки зустрічей з бійцями бригади – від полковників до рядових солдатів, які були мобілізовані у перших хвилях. У кожного з них була можливість поділитись своїми спогадами та висловити точку зору щодо подій на Сході.

Директор Нововолинської центральної міської бібліотеки Світлана Кухарук, провела екскурс сторінками книги.  Її розповідь перепліталася із кадрами документальних фільмів.

За її словами, титанічна праця авторів книги не була даремною, адже книга закарбувала у пам’яті цілих поколінь подвиг військового з’єднання – героїв 51-ї бригади.

«Саме завдяки цій книзі історія нашої славетної бригади не буде втрачена назавжди», – відмітила вона.

На презентацію книги завітали автори книги, учасники АТО, волонтери, рідні загиблих на Сході Героїв, військовослужбовці, які служили під прапором легендарної бригади, військові комісари й військові капелани, а також представники міської влади та небайдужі нововолинці.

Насамперед, присутні пригадали історію створення та бойовий шлях 51 ОМБр та переглянули сюжет про її славні подвиги.

Нагадаємо, пунктом постійної дислокації 51-ої окремої механізованої бригади був Володимир-Волинський. У 2014 році підрозділи бригади брали участь у найбільш запеклих боях війни – за Савур Могилу, Іловайськ  та ін. 1 грудня 2014 року бригаду розформували. Причиною цього стала, нібито, зрада й дезертирство. А за місцем її дислокації створено нову – 14-ту окрему механізовану бригаду.

Згадали присутні і сумні події, що сталися під Волновахою. Тоді в результаті збройного нападу загинуло 19 бійців цієї бригади.

А нововолинський поет Анатолій Поліщук зачитав вірші, які присвятив усім загиблим під Волновахою та земляку Павлу Попову.

Своїми спогадами ділилися журналісти, які брали участь у створенні книги, очевидці цих подій, волонтери, військовослужбовці.

Опісля своїми роздумами про легендарну 51-у МБр поділився відомий волонтер Валерій Курстак, який неодноразово возив благодійну допомогу бійцям на передову, у тому числі й 51-й бригаді.

«Я вважаю, що 51-а бригада була розформована незаконно й спеціально. Наприклад, у боях за Савур Могилу брала участь саме ця бригада, вони там щомиті ризикували своїми життями, а уся слава дісталася зовсім іншим людям. І Героями стали бійці іншої бригади. Це дуже підло. Ми хотіли щось доказати і неодноразово це робили, але марно», – зазначив він.

До книги увійшла і розповідь про тендітну дівчину зв’язківця 51 окремої механізованої бригади Марійку Годунок із села Вербка Володимир-Волинського району, яка пішла на фронт у 22 роки. Згідно з версією «Еспресо. TV» Марійка потрапила у рейтинг ТОП-6 «найколоритніших» бійців, які захищають Україну у зоні АТО.  Статтю про неї писала нововолинська журналістка Валентина Савчук.

На презентації вона поділилася своїми враженнями про інтерв’ю з дівчиною та детальніше розповіла про те, що цій красуні довелося пережити на передовій.

Значна частина матеріалів книги належить авторству журналістки Жанни Білоцької. Вона зазначила, що ідея написати книгу виникла ще восени 2014 року, коли знекровлена та пошматована 51 бригада повернулась зі Сходу на ротацію та розформування. На її базі створили нове військове з’єднання, яке не успадкувало ані бойових нагород, ані прапора своєї попередниці.

За словами Жанни Білоцької, основною метою проекту було показати правдиву історію про військове з’єднання і відновити чесне ім’я бригади.

«Ідея написання книги зародилася після того, як 51-ша окрема механізована бригада, пошматована і знекровлена, повернулася зі сходу. Майже одразу з’явилася інформація про її розформування. Сьогодні 51-шу ОМБр ніде не згадують, її майже викреслили історії, а я хочу щоб її не забували, щоб не забували тих хлопців, які воювали за нас. Я дуже би хотіла щоб бригаді повернули ім’я і бойовий прапор», – каже авторка.

Жінка розповідає, що над книгою працювала близько трьох років. За цей час вдалося зібрати чимало розповідей бійців 51 ОМБр, волонтерів, капеланів та рідних загиблих і зниклих безвісти. Каже – найважче було спілкуватися з вдовами і матерями, які втратили синів.

«Як людина, що народилась і живе у місті дислокації бригади, як журналіст, котрий висвітлює тему цього бойового з’єднання у місцевій пресі, не могла залишатись  осторонь. Тому вирішила шукати відповідь на питання – чому несправедливо розформували 51-у бригаду? Однак зробити це самотужки нереально, бо хлопці, котрі були призвані з усіх куточків України, демобілізувались та роз’їхались по домівках. Окрім того, інформацію потрібно було десь розміщувати. Так визріла ідея написати книгу «51/14», до якої б увійшли історії бійців 51-ї та 14-ї ОМБр, котрі можуть пролити світло на багато запитань», – зазначила упорядниця книги.

Авторка зауважує: жодного слова з книги не викинула. Адже правда має бути такою якою вона є. Інакше – це була б не історія.

«За увесь період, який тривав проект, а це близько трьох років, вдалося зібрати розповіді бійців, які пережили Іловайськ, полон, брали участь у боях за Савур-Могилу та визволили 20 міст. Найважчим моментами не тільки для мене, а й, напевно, для моїх колег, є розмови з рідними загиблих. Ніколи вони не змиряться з їхніми смертями. Ніколи не пробачать «старшого брата», який прийшов на нашу землю зі зброєю в руках», – ділиться Жанна Білоцька.

Вона зазначила: аби видати книжку, довелося шукати фінансування. Так дехто книгу «передплатив», а також кошти виділили спонсори.

На важливості видання наголосив екс-начальник прес-служби 14 ОМБр, автор ще однієї книги «Карателі» – Влад Якушев.

Адже надзвичайно важливо достукатися до людських сердець“, – підкреслив він.

Начальниця відділу з питань інформаційної політики, комунікацій та програмно-апаратного забезпечення міськвиконкому Світлана Груй висловила впевненість у тому, що книга «51/14. Історія нескорених» збагатить духовну скарбницю нашої громади та стане прикладом героїзму, честі та відваги для наступних поколінь.

Ця книга – жива історія героїв, подвиг, який не повинен піти в забуття, пам’ять, що має передаватися із покоління в покоління“, – підкреслила вона.

Усі виступаючі дякували автору та видавцям книги,бо завдяки їм імена і подвиги наших сучасних героїв , їхня мужність і сила волі увіковічнені у друкованому слові.

 

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here