16 червня Україна вперше офіційно відзначатиме День батька

0
187
Father's day. Happy family daughter giving dad a greeting card on holiday

День батька, виявляється, не менш відомий у світі, ніж День матері, і відзначати його також запропонувала американка. Історія виникнення празника теж налічує понад сотню літ, і святкують його у понад 80-ти країнах світу, правда, у різні дні. В Україні кілька років тому (у 2012-му) пропонували офіційно визнати свято батька всенародним, та чомусь уряд з невідомих причин затягував із цим питанням. Проте українці, незважаючи на це, все ж долучалися до міжнародного празника. І ось цього року 8 травня Кабінет Міністрів нарешті ухвалив Указ Президента «Про День батька», згідно з яким тепер в Україні офіційно відзначатимуть його щороку у третю неділю червня (цього року припадає на 16-те червня).

З історії свята

Ініціатором відзначення Дня батька, як і Дня матері, понад 100 років тому теж була американська жінка. Художниця й поетеса Сонора Луїза Смарт (у шлюбі місіс Додд), жителька штату Вашингтон, була дочкою ветерана американської громадянської війни, фермера Вільяма Джексона Смарта. Сонора рано втратила матір, і її батькові довелося самому піднімати на ноги шістьох діток. Незважаючи на труднощі, він зміг дати своїм дітям усе необхідне і виростити їх хорошими людьми.

Коли батько теж пішов у засвіти, вже доросла й одружена місіс Додд вирішила віддячити тата посмертно, увічнивши його пам’ять у празнику. Вона звернулася до місцевої влади містечка Спокан, у якому проживала, з пропозицією святкувати, окрім Дня матері, й День батька, адже вважала, що татусі теж заслуговують на своє свято, і таким чином подякувати усім турботливим батькам Америки.

Ідея Сонори Луїзи у ті консервативні часи була просто проривом в американському суспільстві. Більшість вважала, що відповідальність за все має нести жінка, а чоловікові достатньо заробляти гроші або воювати. І тут усе змінила історія звичайного містера Смарта, який не довірив дітей прислузі чи няньці, не здав їх до притулку, не замкнувся у горі, а виростив шістьох діток повноцінними людьми. Інші американці почали теж згадувати і розповідати про своїх чудових батьків, з яких теж варто було брати приклад. Так і народилася традиція вітати або ж поминати цього дня рідну людину.

В США День батька неофіційно почали празнувати з 19 червня 1910 року лише в деяких штатах. А офіційним народним святом його визнали лише в 1966 році, коли президент США Ліндон Джонсон оголосив третю неділю червня національним празником. Згодом й інші країни, де декларується повага до сімейних цінностей, слідом за Сполученими Штатами почали відзначати день вшанування чоловіка-батька.

В Україні історія свята розпочалася у 2001 році, – повідомляє Уніан.

За словами виконавчого директора ГО “Міжнародний центр батьківства” Сергія Цвєткова, саме того року громадське об’єднання жінок вперше підняло питання про необхідність офіційного встановлення Дня Батька.

А у жовтні 2006 року “Міжнародний центр батьківства” розпочав громадську ініціативу “День батька”, що стартувала зі збору 10 тисяч підписів від громадян України під зверненням до президента з проханням запровадити офіційне свято. Впродовж наступних 12-ти років просування цієї ініціативи неофіційне святкування Дня батька набуло популярності в більшості областей України, і станом на 2018 рік, окрім громадських об’єднань, до відзначення свята долучилися 14 міських рад та 13 облдержадміністрацій“, – зазначив він.

Також Цвєтков зауважив, що завдяки 12-ти рокам діяльності ініціативи відбулося об’єднання зусиль громадських і державних органів виконавчої влади в подоланні кризи відсутності батька, крім того, популяризація важливості ролі батька в сім’ї та суспільстві стала частиною державної сімейної політики.

За його словами, ініціатива стала каталізатором розвитку національного руху за відповідальне батьківство та сімейні цінності, а також впровадила культуру святкування Дня батька в суспільне життя країни.

За словами президента ГО “Міжнародний центр батьківства” Олександра Марченка, загалом до ініціативи із запровадження Дня батька долучилось вже більш як 70 громадських організацій.

Марченко додав, що після офіційного запровадження святкування Дня батька на державному рівні, учасники ініціативи вирішили змінити назву на “Батько 24/7” й надалі займатися популяризацією теми важливості батька в сім’ї та допомагати чоловікам усвідомити важливість своєї ролі.

Як зазначив начальник Служби у справах дітей та сім’ї виконавчого органу Київської міської ради Валерій Танцюра, головною метою свята є висловлення подяки батькам та укріплення стосунків між дітьми та батьками.

Уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба зауважив, що від 40% до 50% всіх дітей України проживають в неповних сім’ях у складі мати-дитина, та навіть в повних сім’ях чоловіки значно поступаються жінкам у питаннях догляду за дитиною.

Він наголосив, що відсутність батька в житті дитини робить її більш вразливою для потрапляння в соціальні групи ризику, про що свідчать як закордонні, так і вітчизняні соціологічні опитування, згідно з якими від 70% до 95% дорослих, які складають різні групи ризику (алкоголізм, схильність до насилля, ув’язнення за тяжкі злочини) – це люди, які або виросли без батька, або в житті яких батько був емоційно відсутнім або жорстоким.

За словами Кулеби, проведені в Україні опитування також показують, що дуже незначний відсоток дітей звертається за підтримкою у складних ситуаціях саме до батька – це лише 1% (до матері – 30%).

Це шокуюча цифра, яка означає, що чоловікам потрібно більше уваги приділяти дітям, розуміти свою роль і відповідальність у вихованні“, – підкреслив він.

Голова правління ГО “Центр “Розвиток демократії” Елла Ламах наголосила на необхідності запровадження спеціальних програм, які б стосувалися відповідального батьківства та материнства.

Ми трішки завинили перед чоловіками, які є відповідальними татусями, що не ввели День батька на державному рівні раніше, і повинні приділяти більше уваги саме вихованню чоловіків, які готуються бути татусями. Відповідальність за виховання дітей – це обов’язки на рівних для двох батьків“, – зауважила вона.

Традиції відзначення празника татусів у світі

Свято батька, безперечно, з’явилося як вираження подяки і любові до найріднішої після мами людини. Відзначають його вже в понад 80-ти країнах світу, правда у різні дати (більшість у третю неділю червня). Та й традиції празнування трішки відрізняються. Найчастіше заходи до Дня батька – це семінари та конференції, на яких обговорюють основні моменти правильного і відповідального батьківства, а також проблеми, з якими стикаються всі батьки у вихованні дітей. У багатьох державах влаштовують всілякі заходи і виділяють кошти, які спрямовують на підтримку незабезпечених батьків-одинаків.

Це свято – сімейне і затишне, тому прийнято вітати батьків листівками з віршами чи в прозі, також дарувати квіти, подарунки. Найчастіше діти роблять подарунки своїми руками, щоб висловити свою любов.

У міжнародний День батька американці, наприклад, як і в День подяки, збираються родинами за великим столом і дарують батькам подарунки, з квітів найчастіше троянди – червоні, якщо батько живий, а білі кладуть на могилу, якщо той уже покинув цей світ. Також у свято на одязі біля серця носять червону або білу квітку (це залежить від того, чи ще живий тато). Цього дня в Америці влаштовують благодійні акції і, окрім того, татусям із низькими доходами держава виплачує премію за те, що незважаючи на обставини, намагаються виховувати своїх дітей.

В Японії у празник батька садять дерева, оскільки дерево вважають продовженням роду, а батько – його початком.

У Великобританії і Нідерландах влаштовують фестивалі, тренінги та майстер-класи для татів (особливо популярні майстер-класи з плетіння дитячих зачісок).

У Франції багато дітей разом із татусями беруть участь в кулінарних турнірах.

День батька в Україні

Нарешті восторжествувала справедливість і українські татусі будуть мати своє свято, яке нещодавно офіційно ухвалив уряд України.

З огляду на те, що воно в Україні відзначається не так давно (неофіційно у нас його святкують уже кілька років), якихось конкретних традицій ще не склалося. Проте кожен українець і сам знайде спосіб привітати свого батька – головне тут вияв уваги і вдячності (і не лише у празник татів). Дивує лише те, що ми так довго йшли до такого рішення…

Адже ми маємо багато прикладів, коли чоловіки є зразковими батьками і вміють долати труднощі у вихованні дітей не гірше за матерів. Отож треба віддати їм належне і вшанувати їх у День батька, подякувавши за все.

На завершення хотілося б побажати, щоб День батька став справжнім святом підтримки. Цінуймо і підтримуймо тих, хто насправді любить і піклується про своїх дітей, хто несе відповідальність за них і намагається виростити хорошими людьми.

Українці заслуговують на те, щоб мати приклад справжнього сильного батька. І у нас є чудові власні традиції у вихованні справжнього батьківства. Треба лише їх пригадати…

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here