Цей день в календарі: сьогодні -Купальниця

0
99

20 травня (7 травня – за старим стилем) відзначається народне свято Купальниця – день вшанування пам’яті святого мученика Акакія, сотника, в православному церковному календарі.

Як повідомляє Znaj.ua, свято було назване Купальницею через звичай купати 20 травня коней в річці, а Купавницею – на честь гордої квітки, яка в ці дні розпускає свої пелюстки серед тихої води, ховаючись від лугових квітів.

У цей день стародавні слов’яни ходили на річку щоб покупати коней. Вважалося, що здорові коні приносять господарям удачу.

Як з’явилося свято?

Святий Акакій народився в Каппадокії, в родині християнського священика. При імператорі Максиміані став сотником Мартісійского полку. Під час гонінь на християн, Акакій відкрито сповідував свою віру перед воєначальником фірми, за що був відправлений у Фракію, взятий під варту і схильний до тортур. Потім, разом з іншими в’язнями-християнами, Акакій був переведений в місто Візантій, де утримувався під вартою. За наказом проконсула Фалькіана Акакій був усічений мечем у 303 році.

Обряди на Купальницю

Згідно зі звичаєм, в цей день всіх кобил і жеребців, наявних в господарстві, обов’язково потрібно було прогнати по річковій воді (а ще краще – облити нею з ніг до голови). Коней не тільки купали, але також і поїли “сонячної” водою. Вважалося, що це додає їм сил і здоров’я, а також захищає від нечистої сили.

Люди також проводили обряд купання. З раннього ранку вони виставляли на вулицю повні відра води, яка до полудня насичувалася силою сонячного проміння, і нею можна було облити як себе, так і іншої людини. Люди вірили, що заряджена сонцем вода має цілющу чудотворною силою та додає сили, бадьорості і богатирського здоров’я на цілий рік.

Окрім цього, на Купальницю, прийнято купатися і приймати водні процедури. У народі вважалося, що у цей день вода отримує особливі цілющі властивості і може подарувати людям богатирське здоров’я. Особливо це стосувалося води з природних джерел — річок, ставків, озер, струмків, морів і океанів. Саме тому з самого ранку слов’яни ходили на річку, щоб набрати побільше води.

Крім того, Купальниця була пов’язана з шанування землі, адже посівний сезон тільки-но почався. Люди кланялися землі, просячи дати їм хороший урожай, а в далеку дорогу брали з собою жменю, щоб вона допомогла їм повернутися додому.

Існувала прикмета, що найліпший врожай виходить від чужого насіння, особливо, якщо воно було вкрадено. Тому господарі в цей день ходили одне до одного в гості, та потихеньку намагалися взяти трохи насіння. Оскільки так робили всі, зі збитками ніхто не залишався.

У народі про Купальницю склали прислів’я: “На Купальницу треба часу не упустити, та й сили не розгубити”. Також, в той час тривала пора сівби, з яким були пов’язані прикмети “Сей під погоду – їстимеш хліб з кожним роком” та “Посієш в погоду – більше приплоду”.

Які ще свята відзначають 20 травня?

Як випливає з церковного календаря, іменини 20 травня Йосипа, Антона та Давида. День ангела також святкують Іван, Семен, Михайло, Степан, Фаддей. Ім’я по святцях для дівчинки – Людмила.

20 травня по народним календарем – День мучениці Килини. У народі цей день називають Килина гречішніци, Килина Комарніца або Килина Купальниця. За народними повір’ями, вода у водоймах в цей день набувала цілющі властивості, насичуючись сонячною енергією.

Прикмети 20 травня

Ранні ластівки — рік буде щасливий.

Якщо ластівки високо літають, то погода буде гарна.

Дощовий день — до теплого вересня.

Молодий місяць у небі — настав час саджати овочі, щоб восени отримати багатий врожай.

Якщо вранці повітря сухе, а до вечора вологість збільшитися, то наступного дня буде ясна і тепла погода.

Швидке висушування поверхні калюж і грунту — до суховію.

Місяць червоного кольору — до дощу.

У місяця роги опущені вниз — на хорошу погоду.

На акації багато нектару і бджіл — до дощу.

Сни з 19 на 20 травня несуть благополуччя.

Сновидіння, побачене вдень 20 травня, віщує радісні події. Але розповідати сон нікому не можна.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here