Цей день в календарі: сьогодні варто уникати пустопорожніх балачок

0
105

Відсьогодні в християн східного обряду розпочинається Великий піст. Здавна перший тиждень посту, так само як і останній, вважався найсуворішим. На 40 днів стихали розваги, колективні забавки, музика, співи. Богомільні люди відвідували церкву, говіли й приймали причастя. Під час Великого посту існувало не тільки табу на певні страви, напої, тютюн, розваги, але й на статеві стосунки. Заборонялося лихословити, пліткувати, сваритися.

Перший понеділок седмиці Великого посту називався Жилавим, Збірним або Чистим. Напередодні господині ретельно вимивали посуд – миски, тарілки, ложки та горщики, «щоб не залишалося скоромини» і виставляли сушити їх на одвірках, миснику, печі. В цей день, як казали селяни, – «посуд відпочиває», а звідси й назва Чистий понеділок. Цього дня не готували жодних гарячих страв. Єдиним виробом були спечені зранку жиляники (жилованики, жилавинки) – пісні коржики з житнього борошна, замішані на воді, з зібраного на Стрітення снігу. Цього дня варто було пити побільше святої води, щоб нечисті духи не причепилися. У перші дні посту переважно прали білизну, примазували хату “на піст”; проте в кінці тижня остерігалися щось робити, “бо в літі по жнивах нариватиме пальці”.

Про піст існувало чимало приказок і прислів’їв: “Піст — не міст, об’їхати можна”, “Прийшов Великий піст — тягни дзвони за хвіст”, “У Великий піст не ходи у гості”, “Прийшов Великий піст, всім прижав хвіст!”

Упродовж чотирьох днів першого тижня Посту на вечірніх церковних відправах читатиметься Великий покаянний канон Андрія Критського.

5 і 6-ий місячні дні. Не забуваймо, що нині Венера, планета, яка символізує жіноче начало, бажання, цінності, взаємини і взаємообмін, а також Марс — планета, що символізує чоловіче начало, активну діяльність, зовнішні цілі й стратегії, а також їхнє досягнення, знаходитимуться у дуже конфліктних взаєминах, а означені ними зони протиріччя й конфліктності особливо гостро проявляться 21 березня. Питання партнерства, фінансового благополуччя, зовнішніх і внутрішніх цінностей піддаватимуться чималим випробуванням, загрозам. Попри це, легкого початку Посту!

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1898 році: –20,3, а найтеплішим у 1914 – +16,9.

Народні прикмети:

Святий Порфирій покровитель 11 березня. В ці дні люди готувалися до повернення до польових робіт, але очікували поки погода остаточно зміниться на весняну, адже боялися раптового повернення морозів.

Такой цей день відомий, як пташиний день, адже птахи поверталися з вирію. А з пташиним днем пов’язано багато прикмет. Наприклад, якщо перелітні птахи повернулися з теплих країв раніше, можна очікувати гарного урожаю зернових культур. А якщо 11 березня побачити чисте зоряне небо, то влітку буде посуха. І навпаки, якщо пішов сніг, то влітку буде багато опадів.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here