Сьогодні християни вшановують пам’ять великомученика і цілителя Пантелеймона

0
93

Православні християни сьогодні святкують день пам’яті великомученика і цілителя Пантелеймона.

Святий Пантелеймон шанується в усьому православному світі, як помічник, безкорисливий лікар, – нагадує «Православний спадок України на Святій Горі Афон».

Святий Пантелеймон народився в IV столітті в Нікомедії (нині Турція) в родині язичника і християнки. Батьки назвали хлопчика Пантелеон, що значить «як лев» (лише пізніше, при хрещенні, отрок був названий Пантелеймоном, що значить «всемилостивий», за його милосердя, щедрість і милість).

Після навчання в школі він отримав знання з медицини.

Одного разу, повертаючись від учителя, юнак побачив мертву дитину, яка лежала на дорозі, вкушену змією, яка ізвивалася тут же поруч. Сповнившись жалю і співчуття, Пантелеон став просити Господа про воскрешення малюка та умертвіння отрутного гада. Він твердо вирішив, що у випадку виконання його молитви стане християнином і прийме святе Водохрещення. І по дії Божественної благодаті дитина ожила, а єхидна розлетілася на шматки на очах здивованого Пантелеона.

Отож, Господь почув його молитву і святий також стримав своє слово.

Прийнявши при хрещенні ім’я Пантелеймон, він все своє життя присвятив служінню хворим, убогим і жебракам.

Пантелеймон відвідував в’язниці й лікував в’язнів, серед яких було багато християн, що піддавалися в той час жорстоким гонінням.

Імператор Максиміан довідався про те, що святий проповідує віру Христову й наказав віддати його на муки.

Через донос цілитель був арештований і відданий мученням за християнську віру. Але, відповідно до переказу, самі жорстокі катування не приносили мученикові ніякої шкоди. Пантелеймона духовно зміцнював Господь і він залишався неушкодженим. Навіть дикі звірі, на розтерзання яким кинули Пантелеймона, лизали йому ноги й розштовхували один одного, щоб торкнутися руки святого. Тоді багато людей увірували в Христа.

Коли ж мученикові відітнули голову, то з рани потекло молоко. Тіло святого цілителя не згорало в багатті і його поховали християни.

І після своєї мученицької смерті цілитель Пантелеймон допомагав і допомагає стражденним. Віруючі свідчать про численні випадки зцілення від різних недуг після молитов святому.

Святому моляться про лікування хвороб душі і тіла. Пантелеймон Цілитель – небесний покровитель лікарів і воїнів.

Часточки мощів святого великомученика зберігаються в багатьох монастирях і храмах по всьому православному світі.

На Русі святого шанують з ХII століття – онук Володимира Мономаха князь Ізяслав, в хрещенні Пантелеймон.

У 1169 році Собор святої гори Афон віддав руським ченцям обитель в ім’я святого великомученика Пантелеймона.

Голова святого Пантелеймона зберігається на Афоні у Свято-Пантелеймоновому монастирі, який в цей день відзначає панігір.

Соборний храм обителі також зведений на честь великомученика Пантелеймона, де цього дня відбувається урочисте богослужіння.

Також братія служить панахиду – молиться про померлих будівельників і благодійників обителі, після чого, за традицією, роздають коливо.

Щорічно 9 серпня відзначають День цілителя Пантелеймона. Це свято є шанованим серед християн. Тож, в цей день у церквах проходять урочисті молебні присвячені святому. Йому моляться про одужання та зцілення від хвороб, – повідомляє видання “Всім!”.

Зазвичай цього дня до храмів несли для освячення колосся, зібране з полів. Потім його треба зберігали в будинку. Слід зазначити, що у православній церкві святий Пантелеймон відомий не тільки як цілитель, також його вважають покровителем воїнів.

Саме день Пантелеймона наші предки вважали найкращим для збору цілющих трав та ягід.

А ще, у цей день заведено пекти з капусти пироги. Такими пиріжками пригощали усіх знайомих і гостей.

Вважається, що в День Пантелеймона не можна працювати, особливо не вітається робота у полі. Казали, що хто посміє порушити цю заборону, то у нього може поцілити блискавка. До слова, саме тому друга назва свята – Палій.

Народні прикмети

У народі прийнято вважати, що народжені в цей день мають природжену схильністю до цілительства.

Також сьогодні звертають велику увагу на погоду і поведінку мурах і бабок. Якщо мурахи почали закладати входи в мурашники, то скоро бути дощу.

А в тому випадку, якщо бабки і коники високо стрибають і стрекочуть, то погода буде сухою і ясною.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here