Українцям знову обіцяють підняти пенсії: тепер на 20%

0
158

Нове зростання пенсій українців заплановане владою на 2019 рік. Причому очікується, що воно буде вищим від інфляції і стане автоматичним.

Про це заявив заступник міністра соцполітики Микола Шамбір. А вже в цьому році Кабмін обіцяє перерахувати пенсії військовим, враховуючи, що їх виплати не індексувалися з 2008 року, тобто 10 років, а ціни за ці роки зросли, за офіційними даними Держслужби статистики, майже втричі, повідомляє «Сегодня».

За словами Шамбіра, головним пріоритетом пенсійної реформи було і залишається збільшення розміру пенсій. При цьому заступник міністра мав на увазі пенсіонерів, які отримують виплати по солідарній системі.

«Створена система, яка вводить щорічне підвищення пенсій в автоматичному режимі. Підвищення відбуватиметься за єдиними підходами та становитиме 50% від зростання середньої зарплати плюс 50% від збільшення рівня інфляції. Це дозволить збільшувати розмір пенсій, перекриваючи рівень інфляції, і навіть більше. За попередніми розрахунками, в 2019 році таке підвищення становитиме до 20% розміру пенсій», – заявив Шамбір.

У 2019-му, за словами прем’єра Володимира Гройсмана, середня пенсія підвищиться на 900 грн. Якби такий перерахунок був у 2017 році, то середній пенсіонер отримав би додатково до пенсії приблизно 550 грн, оскільки середня пенсія після осучаснення склала 2446 грн, а інфляція – понад 14%. Звичайно, тим, у кого пенсія мінімальна (1453 грн), додали б всього близько 300 грн, а для тих, у кого вона – максимальна (10 940 грн на 2017 рік), збільшення становило б понад 2000 грн.

Нагадаємо, після пенсійної реформи в жовтні 2017 року збільшилися пенсії у 10,2 млн пенсіонерів, або у 90% від їх загальної кількості. У грошах середнє підвищення склало 561 грн, але у 40% пенсіонерів, які мали невеликі зарплати, надбавка виявилася менше 200 грн. Також в грудні 2017 року міністр соцполітики Андрій Рева пообіцяв, що в 2018-му влада додатково підвищать пенсії тим, у кого були маленькі заробітки, і при цьому великий стаж роботи – 40 років і більше. Але поки, схоже, це питання відклали.

А ось військовослужбовцям ЗСУ, співробітникам МВС, СБУ та іншим силовикам Кабмін обіцяє підняти пенсії, починаючи з січня цього року. Про це заявив віце-прем’єр Павло Розенко.

За його словами, Кабмін ще 13 грудня розробив законопроект, за яким силовикам додадуть грошей з цієї дати, незалежно від того, коли Рада за нього проголосує.

«Законопроект про впорядкування пенсій військовослужбовцям спрямований в РНБО, після чого він буде представлений у Верховній Раді. В ньому уряд пропонує, щоб осучаснення пенсій військовим пенсіонерам було з 1 січня 2018 року», – зазначив Розенко.

Поки РНБО документ не розглянув і коли розгляне, невідомо. За розрахунками фахівців Мінсоцполітики, середнє підвищення пенсій силовикам становитиме 1500 грн, або 62% від їх нинішньої середньої пенсії (2420 грн), яка тепер навіть нижча, ніж у цивільних. Воно торкнеться майже 550 тисяч військових пенсіонерів.

Те, що питання перерахунку пенсій силовикам назріло давно, визнають і експерти.

«Сподіваюся, що ця проблема вирішиться найближчим часом, оскільки зараз пенсії багатьох офіцерів становлять менше 2500 грн. А ось озвучувати якісь конкретні цифри, наскільки збільшиться пенсія цивільним пенсіонерам з 2019 року, вважаю не зовсім коректним, оскільки незрозуміло, наскільки виростуть зарплати і якою буде в 2018 році інфляція. Можливо, це оціночні розрахунки Мінсоцполітики, бо при низькій інфляції 20-відсоткового зростання бюджет Пенсійного фонду не витримає», – сказав екс-заступник голови Пенсійного фонду Віктор Колбун.

За словами Колбуна, в законі про пенсійну реформу, який набрав чинності в жовтні 2017 року, прописаний тільки механізм безумовної індексації пенсій: щорічно вони ростуть на 50% зростання зарплати плюс на 50% інфляції, і змінювати його навряд чи варто.

З приводу того, чи витримає країна нове зростання пенсій, думки економістів розходяться.

«Це буде лише в 2019 році, на той час зростуть мінімальні зарплати, які серйозно наповнять бюджет Пенсійного фонду», – аналізує економіст Іван Нікітченко. – Нагадаю, в цьому році мінімальна зарплата вже 3723 грн (+523 грн), а влада розраховує підняти її в першому півріччі до 4100 грн. Також з 1 липня і з 1 грудня підвищиться прожитковий мінімум для непрацездатних відповідно до 1435 і 1497 грн, що автоматично підніме мінімальні пенсії (зараз 1453 грн). Звичайно, зростання мінімальної зарплати і соцстандартів прискорить інфляцію, навряд чи вона буде 7,3%, як заплановано держбюджетом на 2018 рік, мінімум 10%».

А ось Олександр Охріменко стверджує, що додаткових надходжень в ПФ виявиться мало.

«Пенсії підвищать, але, за нашими розрахунками, це відбудеться не тільки через зростання економіки, але і за рахунок зростання внутрішнього держборгу.  Механізм відомий: Мінфін випускає держоблігації внутрішньої позики, держбанки їх викуповують і продають Нацбанку. Це прихована емісія, яка подвоїть зростання цін, як було в 2017 році», – упевнений Охріменко.

«Вголос»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here